• Kadınlar | Kadına Dair Herşey
  • Kadınlar | Kadına Dair Herşey
  • Kadınlar | Kadına Dair Herşey
  • Kadınlar | Kadına Dair Herşey
  • Kadınlar | Kadına Dair Herşey
  • Kadınlar | Kadına Dair Herşey
  • Kadınlar | Kadına Dair Herşey
Sağlıklı Yaşam
Vajinal akıntı çeşitleri ve nedenleri Sağlık sorunu olmayan kadınlarında başına gelebilecek vajinal akıntılar yaşam kalitenizi etkleyebilecek sorunlara neden olabilek problemler arasında yer almaktadır. Vajinal akıntı sağlıklı kadınlarda kokusuz, bir tatlı kaşığı kadar ve çiğ yumurta beyazı renginde...

Sağlık sorunu olmayan kadınlarında başına gelebilecek vajinal akıntılar yaşam kalitenizi etkleyebilecek sorunlara neden olabilek problemler arasında yer almaktadır.

Vajinal akıntı sağlıklı kadınlarda kokusuz, bir tatlı kaşığı kadar ve çiğ yumurta beyazı renginde görülebilmekle birlikte genelikle adet dönemlerine göre renginde değişiklik olabilir. Günlük bir ped kadar, kokusuz, şeffaf veya beyaz akıntılarda sorun olmadığı kabul edilebilir. Bu tip akıntılarda tedirginlik duyulacak bir sorun olmamakla birlikte günlük ped kullanımı ile çözüm bulunmaya çalışılabilir. Bu sorun karşısında doğum kontrol hapı kullanımı bazı uzmanlar tarafından tavsiye edilmekle birlikte kadınların sık yaptıkları yanlış bir uygulama olan vajina içini temizlemek için kullanılan ürünler tavsiye edilmemektedir.

Vajinal akıntı çeşitleri üç türde görülmekte olup ilki akıntı ve kaşıntı ile birlikte karşılaşılan mantar enfeksiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Vajinal akıntının ikinci çeşidi bakteri enfeksiyonu olarak adlandırılan ve kötü kokulu, kahverengi veya yeşil renkli akıntıdır. Üçüncüsü kasık ağrısı, idrar sırasında sancı ve kötü koku şikayetleri ile görülen gardnerelladır. Kadınların haricinde cinsel hayata adım atmamış kızlarda da görülebilen vajinal akıntılar genellikle mantar enfeksiyonu grubunda görülebilmektedir. Bakirelerde yaşanan vajinal akıntının teşhis aşamasında korkulacak bir muayene yöntemi olmamakla birlikte ince çubuk yardımıyla alınan numunenin mikroskopta kontrolü sonrasında teşhis konulabilmektedir.

Hamilelik döneminde görülen vajinal akıntı çok sık karşılaşılan bir sorun olmakla beraber bu dönemde genelde fizyolojik akıntı teşhisi konulan vakalara rastlanmaktadır. Hamilelerde vajinal akıntının çeşitlerinde mantar enfeksiyonu ve amniyo sıvısının gelmesi de karşılaşılan akıntı çeşitleri arasında yer almaktadır. Hamilelik döneminde yaşanan vajinal akıntılara mutlaka hassasiyetle eğilmeli ve sonrasında daha büyük sorunlarla karşılaşılmasına engel olunmalıdır. Cinsel yolla bulaşabilen bu sorun hamilelerin gerekli tedbirleri almadığı durumlarda bebeğe bulaşarak ciddi sorunlarla karşılaşılmasına neden olabilir.

Vajinal akıntı nedenleri arasında en sık rastlanılan çeşitlerinden olan mantar enfeksiyonunda koruyucu bakteri topluluğunun azalması bu sorunla karşılaşılmasına sebep olmaktadır. Mantar enfeksiyonunun ortaya çıkmasına neden olan şeker hastalığı, doğum kontrol hapları, antibiyotiklerde etken olabilmektedir. Bu türde hijyenik bozukluklarda rahatsızlıkla karşılaşılmasına neden olacağı gibi cinsel ilişki sırasında eşinizden de geçebilmektedir. Ortak iç çamaşırı kullanmak ve çamaşırların hijyenik şartlara haiz olmaması da vajinal akınıtı çeşitlerinden mantar enfeksiyonu ile karşılaşmanıza neden olacaktır.

Vajinal akıntı sonucunda doktora gitmenizi gerektirecek en önemli şikayet kaşıntı, kötü koku, sarı veya kahverengi akıntı ile karşılaşılması sonrasında olmalıdır. Yaz aylarında daha sık rastlanılan bir sorun olan vajinal akıntıya karşı alınması gereken önlemler arasında çoğu kadının yanlış bir uygulama olarak yaptığı vajina içinin yıkanması kesinlikle yapılmaması gereken bir uygulamadır. Bu sorunla karşılaşmamak için hijyen çok önemli olmakla beraber vajina içinin yıkamanız bu bölgede yer alan ve koruyucu asiti üreten Laktobasil’leri yok etmenize neden olacağından bu soruna davetiye çıkartmış olursunuz. Size tavsiyemiz cinsel ilişkiden veya adet döneminde sonra vajina içini yıkamamanız dış kısmını ılık ve temiz suyla yıkamanız olacaktır.


Bir önceki yazımız olan Sağlık ve Spor başlıklı makalemizde sağlık ve spor, sağlık ve spor arasındaki ilişki ve sağlık ve spor bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

762 Kez Okundu
YORUM YAP