• Kadınlar | Kadına Dair Herşey
  • Kadınlar | Kadına Dair Herşey
  • Kadınlar | Kadına Dair Herşey
  • Kadınlar | Kadına Dair Herşey
  • Kadınlar | Kadına Dair Herşey
  • Kadınlar | Kadına Dair Herşey
  • Kadınlar | Kadına Dair Herşey
Anne & Çocuk
Çocuklarda bağışıklık sistemi nasıl kuvvetlendirilir? Çocuklarımızın dünyaya geldikleri andan gelişimlerini tamamlayacakları yaşlara kadar oluşabilecek rahatsızlıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi farklı hastalıklara yakalanma riskini en aza indirmenizi sağlayabilir. Çocukların bağışıklık sisteminin...

Çocuklarımızın dünyaya geldikleri andan gelişimlerini tamamlayacakları yaşlara kadar oluşabilecek rahatsızlıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi farklı hastalıklara yakalanma riskini en aza indirmenizi sağlayabilir.

Çocukların bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi konusunda yapılması gerekenler yavrunuz dünyaya geldikten sonra yapılacaklarla başlayacak olan bilinçli anneler bu yöntemlerle sağlıklı çocuklar yetiştirebilirler. Çocuğumuzun dünyaya gözlerini açtığı ilk günlerden iki yaşına gelene kadar anne sütü verilmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesinde en etkili yöntem olarak kabul edilmektedir. Bebeğinizin steril ortamlarda bulundurulması çok önemli olmakla birlikte özellikle ilk üç ayda maksimum kontrolün elden bırakılmaması sonrasında çocuğa hava aldırılması ve dış dünyaya periyodik olarak hazırlanması gerekmektedir. Çocukların tüm rahatsızlıklarında antibiyotik tedavisine başlanması bağışıklık sisteminin gelişememesine ve farklı rahatsızlıkların da görülmesine neden olacağından bu yönteme mutlaka doktorunuzun tavsiyesi ile zorunlu hallerde başvurulması önerilmektedir.

Çocuğunuzun mide, bağırsak, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklara karşı probiyotik kullanımın koruyucu etkisi olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Yavrunuzun büyüme sürecinde organik sebze ve meyvelerle beslenmesi vitamin takviyesini sağlayacağından ve bağışıklık sistemini kuvvetlendireceğinden uzmanlar tarafından özellikle tavsiye edilmektedir. Çocuğunuzun bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde etkisi inkar edilemeyecek aşılama yöntemi mutlaka takip edilerek yaptırılmalıdır. Sonbahar aylarında yatırılan mikrop aşısı kışın rastlanan enfeksiyonların yaşanmasını engellemekte çok etkili olduğundan özellikle hassas çocuklara uygulanması önerilmektedir. Evlerimizin temizliğinde kullandığımız aşırı etkili temizleyicilerin olumsuz etkileri görüldüğünden Arap sabunu gibi doğal maddelerin temizlik işlerinde kullanılması gerekmektedir.

Güneş ışınlarına hasret kaldığımız kış aylarında vücudun bağışıklık sistemi için çok önem arz eden D vitamini sentezi yetersiz kalacağından takviye yapılarak çocuklarınızın bünyesinin kuvvetlendirilmesine çalışılmalıdır. Kış aylarında çocuklara mutlaka verilmesi gereken Omega 3 yağ asitleri balık ve balık yağında bolca bulunmakla birlikte yavrunuzun bu ayları rahatsızlanmadan geçirmesini sağlayabilecek bir etkendir. Vücudun antioksidan düzeyinin arttırılarak kış aylarının geçirilmesini sağlayan kırmızı et, sebze, tavuk tüketimine ağırlık verilmeye çalışılmalıdır. Çocukların bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek A, C, E vitaminlerinden zengin besinleri de özellikle sonbahar ve kış aylarında tüketmelerinin sağlanması ebeveynlerin yapması gerekenler arasında yer almaktadır. Bir yaşını geçen çocuklara bal verilmesi de gelişiminde ve bünyesinin kuvvetlenmesinde yararlı olacaktır. Anne ve babanın yavrularının bağışıklık sistemini riske atacak en büyük hatası çocuğun sigara içen ortamlarda bulundurulması veya yanında sigara içilmesi olup buna dikkat edilmesi uzmanlar tarafından özellikle tavsiye edilmektedir.


Bir önceki yazımız olan 2015 Yaz Bebek Kıyafetleri başlıklı makalemizde 2014 yaz bebek kıyafetleri civil 2014 yaz çocuk bebek kıyafetleri, 2014 yaz el örgüsü bebek kıyafetleri ve 2014 yaz en güzel bebek kıyafetleri hakkında bilgiler verilmektedir.

298 Kez Okundu
YORUM YAP